Skip to main content

Kolejny ważny etap przygotowań to szczepienia

Niektórzy z nas są na bakier z badaniami. Ostatni raz widzieli strzykawkę w podstawówce 30 lat temu. Jeden z naszej grupy zgłębił ten temat bardzo dokładnie. Udał się na wizytę do lekarza, który wytypował nam szczepienia jakie powinniśmy zrobić jadąc przez Syberię, ponieważ szczepienia, które robiliśmy w dzieciństwie, czy w szkole są już mało aktualne.

Szczepienia, które przyjęliśmy:

  • FSM (kleszczowemu zapaleniu mózgu)
  • wirusowemu zapaleniu wątroby + WZW – tzw. Twinrix A i B – (szczepionka w 3 seriach, należy powtórzyć po miesiącu i wtedy jesteśmy już prawie w 100% zabezpieczeni. Następnie trzecia i ostatnia dawka po 6 miesiącach)
  • Błonicy – szczepienie działa około 10 lat – (szczepionka w 3 seriach, należy powtórzyć po miesiącu i tu jesteśmy już prawie w 100% zabezpieczeni. Następnie trzecia i ostatnia dawka po 6 miesiącach)
  • TężcowiKażdy z nas posiada Międzynarodową Książeczkę Szczepień, którą zawsze na wyprawach mamy przy sobie.

Wiadomo, że chorób jest bardzo dużo. Na wszystkie nie da się zaszczepić, a nasze przygotowanie do wyprawy pod względem szczepień i „gruntownego” przeglądu zdrowia, może dla niektórych jest oczywiste, ale dla nas nie zawsze takie było.

Lekarz podróżnik dał nam kilka ogólnych, dobrych rad…

W wielu krajach występuje duże ryzyko zachorowań na poważne choroby przenoszone przez komary, m.in. chikungunya, malaria, denga, żółta febra, japońskie zapalenie mózgu , Zika itd. Należy pamiętać o stosowaniu środków na komary. Po kąpielach, wzmożonej potliwości lub wietrznej pogodzie ponownie nanosić środek na skórę. Dobrze jest nosić ubrania w jasnych kolorach, gdyż wtedy jesteśmy mniej widoczni dla owadów. Przed zaśnięciem sprawdzać czy moskitiery są szczelne, oraz czy w środku namiotu nie znajdują się niepożądani przyjaciele.  Akurat tam gdzie jedziemy komarów nie brakuje. Czasami mówimy, że są wielkości wróbli. Przekonaliśmy się wielokrotnie o ich nieustępliwości zwłaszcza w Rosji.

Ochrona przed zakażeniami przenoszonymi droga pokarmową

Są na świecie miejsca o niskim standardzie higieny. Dobrze stosować starą skuteczną zasadę:

UGOTUJ-OBIERZ-ZAPARZ/USMAŻ/UPIECZ LUB ZAPOMNIJ

Wodę należy pić przegotowaną lub fabrycznie zamkniętą znanych marek (UWAGA NA PODRÓBKI). Nie korzystać z kostek lodu ani napojów nimi chłodzonych. Nie pić soków ze świeżych owoców, nie spożywać surowych warzyw, owoców morza, sałatek, unikać nabiału, majonezu, jogurtu, lodów, pokarmów, które mogą być zanieczyszczone np. przez muchy (mowa o owocach na straganach, które bardzo apetycznie wyglądają).

Higiena – czyste ręce – zawsze!

W krajach tropikalnych unikać kąpieli w jeziorach, stawach i rzekach – ryzyko schistosomozy (Afryka, Ameryka Południowa, Karaiby, Bliski Wschód i Azja).

W miejscach gdzie widać bezpańskie psy wchodząc na plaże zakładać zakryte klapki i nie siadać bezpośrednio na piasku – ryzyko zespołu larwy skórnej wędrującej.

Profilaktyka zakrzepicy żylnej

Przy długich podróżach samolotem lub samochodem należy nosić luźne ubranie nieuciskające kończyn dolnych i talii. Unikać odwodnienia i w trakcie lotu, często napinać mięśnie podudzi. Jeśli jest taka potrzeba przed lotem wstrzyknąć dawkę leku przeciwzakrzepowego.

Wścieklizna

W niektórych krajach występuje duże ryzyko zachorowania na tę chorobę. W razie pogryzienia przez psy lub małpy należy natychmiast zgłosić się do lekarza w celu przyjęcia dawki szczepienia zapobiegającego rozwojowi choroby –można również zrobić to przed wyjazdem.

Więcej o zagrożeniach zdrowotnych w poszczególnych krajach można dowiedzieć się na: https://wwwnc.cdc.gov/travel

Według nas takie „minimum” jakie opisaliśmy powyżej w temacie badań, szczepień i profilaktyki zdrowotnej powinno być zaliczone przez każdego podróżnika. Trzeba tylko zatrzymać się na chwilę, wysiąść z tego codziennego pędu, poświęcić trochę czasu i zadbać o swoje zdrowie, aby potem spokojnie czerpać przyjemność z podróżowania i odkrywania nowych miejsc na świecie.

Masz pytania? napisz do mnie: michal@drivenfar.com 

Translate SITE »