Skip to main content

Wierszyna

W drodze do Irkucka zawitaliśmy do polskiej miejscowości położonej nad rzeką Idą. Wierszyna, bo o niej mowa liczy około 500 mieszkańców. Jest to wieś założona w 1910 roku przez dobrowolnych emigrantów z Zachodniej Małopolski. Mieszkańcy bardzo ucieszyli się z naszej wizyty. Zostaliśmy przywitani z typową polską gościnnością mimo, że ludność żyje tam raczej skromnie.

W rozmowach z nimi dowiedzieliśmy się wiele o ich życiu na Syberii czy pogodzie, jaka panuje w zimie oraz trudnościach z którymi musza się mierzyć. W Wierszynie ludność mówi po polsku, działa polska szkoła, dom kultury, a nawet kościół.

W końcu trzeba było ruszyć dalej.

Musieliśmy udać się do Irkucka, aby odebrać z lotniska naszego kolegę Michała, który nie mógł przebyć z nami całej trasy przez Rosję. Zmęczeni długą wyprawą, w końcu dojechaliśmy do Bajkału, gdzie mogliśmy wypocząć, wykąpać się i zebrać siły do dalszej podróży. Bajkał dał mam długo wyczekiwane wytchnienie od trudów podróży. Nad wodą spędziliśmy dwa dni, by później posuwając się wzdłuż jego brzegu dojechać do Ułan Ude.

Translate SITE »