Skip to main content

Inny Władywostok

Nie pamiętam jakie słowa zostały przeze mnie wypowiedziane widząc po raz pierwszy w moim życiu Władywostok. Miasto wielu kultur, religii, nacji i rozwarstwienia w poziomie zamożności. Nie piszę tych słów opierając się na jakichkolwiek przekazach lub też informacji encyklopedycznej. Piszę od strony człowieka, który spędził w tym mieście 48h i pozostał z taką, a nie inną świadomością otaczającego go w tym momencie świata.

Władywostok miasto portowe przez wiele lat niedostępne ze względu na swoje militarne funkcje dla przeciętnego Rosjanina, nie mówiąc już o przybyszach z innego kraju… Miasto w Rosji, które ze wszystkich odwiedzonych przeze mnie wykazywało bardzo dużą dynamikę życia zarówno w sferze kulturowej jak i biznesowej. Myślę, że to geograficzne położenie w pewien sposób wywołuje taki intensywny klimat życia. Pisząc klimat chodzi mi w głównej mierze o atmosferę i bardzo pozytywne nastawienie ludzi do życia, codziennych obowiązków i pracy. Ludzie, z którymi się spotkaliśmy byli bardzo otwarci na pytania do nich kierowane. Okazywali dużo zrozumienia dla różnych zagadnień. Pytania mogły czasami ich dziwić ale nigdy nie byli zdumieni. Biorąc pod uwagę, że spędziliśmy tam tylko 48h taka analiza może wydawać się bardzo odważna ale w pełni świadomy i obiektywny potwierdzam, że trafna 😊.

To może właśnie dzięki tym ludziom to miasto tak wygląda i okazuje tyle energii

Widzieliśmy jak lata izolacji odchodzą w zapomnienie. Budowane są nowe obiekty zarówno w sferze infrastruktury jak i szeroko rozumianego rynku inwestycji komercyjnych. Widać jak ludzie w różnym wieku, od tych najstarszych do najmłodszych, dążą do zmian. Władywostok jako miasto portowe daje możliwości kontaktu z całym światem. Światem, który w tym właśnie przypadku jest reprezentowany najbardziej przez Chińczyków, Koreańczyków i Japończyków. Dodatkowo oprócz twarzy powyższych narodowości wszędzie na różnego rodzaju obiektach widoczne są  informacje w językach w/w nacjiTo stwarza dodatkowo wrażenie otwartości tego miasta na inność, w tym przypadku akurat tą narodowościową.  Tu warto również nadmienić, iż samo społeczeństwo Władywostoku pokazuje jak bardzo różnorodne są nacje zamieszkujące te miasto.

Mówię tu w szczególności o ludności republik byłego ZSRR

Ludzie są otwarci i zarówno dla mieszkańców jak i turystów takie spotkanie daje wiele emocjonujących momentów (szczególnie osobom przybywającym tam z zewnątrz). Może się wydawać, iż te moje słowa nie oddadzą pełnego obrazu tego miasta ale zapewniam, iż moim głównym przesłaniem pisząc je są emocje, które mi towarzyszyły podczas przebywania we Władywostoku. Władywostok położony tak daleko od światowych konfliktów minionych epok jest w swojej strukturze zlepkiem wszystkiego. W wielu miejscach widać znaki czasów komunizmu ale wcale nie zdominowanych przez to wszystko co nowe. Bardzo zauważalny jest fakt, jak wiele to miejsce znaczy dla obecnej rosyjskiej władzy. Planowane jest otworzenie się Władywostoku na dalsze kontakty z innymi krajami tej części świata. Mówi się o stworzeniu specjalnych stref ekonomicznych pozwalających na rozwijanie handlu, oczywiście przy dużym udziale tych krajów, o których wcześniej pisałem, czyli Chin, Korei i Japonii.

Dla mnie w tym wszystkim o czym piszę (Władywostok) najważniejsi są jednak ludzie, ich szczerość, otwartość i akceptacja tego, co do nich przybywa z różnych zakątków całego świata. To w jaki sposób  zostało nam to okazane, bardzo wszystkim odpowiadało. Jest to definitywnie miasto inne niż pozostałe miasta w Rosji, w każdym opisanym aspekcie.

Napisałem tych kilka zdań by ktoś mógł odnaleźć towarzyszące nam emocje bez poruszania geograficzno – politycznej sfery tego miejsca. Będąc w tym mieście miałem wrażenie, że te miejsce nie do końca jest Rosją.

Taki jest dla mnie ten „Inny Władywostok”.

Masz pytania? napisz do mnie: rajmund@drivenfar.com

Translate SITE »