Pieniądze na wyprawie- co zabrać i ile?
Przygotowując się do wyjazdu zawsze warto zastanowić się jaką walutę zabrać i w jakiej ilości. Jadąc przez niektóre państwa nie mamy pewności czy będziemy mogli zapłacić kartą i czy będzie gdzieś bankomat aby wypłacić gotówkę w tutejszej walucie.
Planując trasę wyprawy dokładnie wiemy przez jakie państwa będziemy jechać więc staramy się mieć walutę lokalną np. ruble, hrywny, leje itp. ale po wielu doświadczeniach zawsze zabieramy ze sobą również dolary amerykańskie. Dlaczego dolary? Odpowiedź jest jedna – pomimo wielu nieporozumień politycznych dolary są ogólnie mile widzianą i przyjmowaną walutą w prawie każdym państwie. Zdarza się , że niektórych walut nie do się kupić w Polsce i wtedy również pomocną walutą jest dolar. Zresztą w większości państw postkomunistycznych dolar amerykański jest tak samo przyjmowaną walutą jak lokalna.
Tankowanie 3 samochodów
w których zbiorniki paliwa mieszczą po kilkadziesiąt litrów to spory koszt i czasem trudno jest przewidzieć ile trzeba będzie zapłacić. Często zdarza się , że płacimy kartą ale są też przypadki jak np. w Rosji czy w Rumunii gdzie nie ma takiej możliwości. Po prostu najnormalniej w świecie nie mają na stacji benzynowej terminala do obsługi kart płatniczych. Po kilku wyprawach nabyliśmy większego doświadczenia co i ile zabrać aby nie zabrakło. Doświadczenie nauczyło nas również aby przy przekroczeniu granicy danego państwa zatrzymać się w kantorze i wymienić ją na dolary amerykańskie lub euro bo w Polsce nie zawsze jest możliwość wymiany na złotówki.
Zaletą przygranicznych kantorów jest to, że przyjmują monety. W Polsce z obcymi monetami są tylko kłopoty bo albo kantory nie przyjmują monet wcale albo przeliczają je po bardzo zaniżonym kursie.
Masz pytania? napisz do mnie: wojciech@drivenfar.com